Festival znanosti: „Ekonomija koja donosi život“

Autor: Tanja Horvat, 4. 5. 2022.

Učenici 3. a ekonomske struke, uz mentorstvo prof. Tanje Horvat, osmislili su interaktivnu radionicu na temu „Ekonomija koja donosi život“ s ciljem upoznavanja vizije drugačije ekonomije - one koja uključuje, koja je humana, koja vodi brigu o okolišu te doprinosi promicanju pravde i poštenja. Interaktivnim predavanjem, kvizom te korištenjem papira različitih boja, izradili su simbole  ekonomije za život te osmislili  poruku kojom su htjeli probuditi znatiželju, aktivnost i kreativno stvaralaštvo, osvijestiti postojeće probleme te potaknuti na zauzimanje stava o potrebi za promjenama.

Svrha je projekta bila educirati učenike o potrebi razvijanja tolerancije, ekonomske suradnje,  promicanja poštivanja ljudskih prava i sloboda čovjeka,  osvješćivanje potrebe o djelovanju te poticati na preuzimanje odgovornosti  pri rješavanju problema.

Učenici su spoznali da „ekonomija za opće dobro“ doprinosi kulturi dobrog života u mirnoj i održivoj civilizaciji u svim područjima društva, a društvo građanima nudi pravi okvir za: međusobnu komunikaciju u tolerantnom okruženju koje poštuje različitosti, definiranje osobnih vrijednosti, pronalazak vlastitog identiteta i razvoj vlastitih potencijala, razvoj vlastitih talenata i unapređenje vještina, a time doprinosi općem dobru te aktivno uključivanje u politiku  donošenjem demokratskih odluka.

U ekonomiji općeg dobra rad ima smisla i mogući je dostojanstven život za sve ljude.

Papa Franjo želi potaknuti mlade ekonomiste i poduzetnike, ali i sve druge koji žele biti nositelji promjena, da doprinesu razvoju ekonomskog sustava prožimanjem pravde, uključivosti i održivosti. “ Ako želimo dati novu dušu globalnoj ekonomiji, mladi su prvi koji to mogu učiniti. Starije generacije imaju vrijedna iskustva i znanja, ali neki od nas već su razočarani, umorni, usidreni u postojeće obrasce, pa i ogorčeni. Kada u središtu sustava više nije čovjek nego novac, muškarci i žene više nisu osobe nego sredstva logike odbacivanja koja uzrokuje duboke nejednakosti.ʺ

Tanja Horvat, prof. mentor

« Ožujak 2024 »