Druga mobilnost učenika i nastavnika u okviru projekta „Architecture – A Journey Through Time And Space“ u Poljskoj

Autor: Nikolina Pavlović, 22. 4. 2022.

Od 3. do 9. travnja 2022. odvijala se druga mobilnost u okviru projekta „Architecture – A Journey Through Time And Space“ u gradu Koszalin u Poljskoj. Osim učenika naše škole Marije Jozičić (2. a og), Laure Tomac (3. a og), Matee Valentin (2. a og) i Doriana Štrbe (4. pmg) u pratnji profesorica Marine Međurečan i Sanje Olbina-Borić, u projektu su sudjelovali i učenici i profesori iz Italije, Rumunjske, Španjolske i Portugala.

Početak putovanja je obilježilo uzbuđenje zbog prvog leta avionom i upoznavanje se s domaćinima Poljacima i obiteljima kod kojih su učenici bili smješteni. Radni dio započeo je prezentacijama u kojima su učenici predstavili svoj državu, grad i školu iz koje dolaze. Tjedan je protekao u brojnim organiziranim aktivnostima od radionica izrade modela šake u gipsu, maketa kuća od različitih materijala, oblikovanja keramike, radionicama digitalnog dizajna, razvoju rječnika osnovnih arhitektonskih koncepata i posjeta arhitektonskom studiju.

Tijekom organiziranih izleta u Gdanjsk, Gdyniu, Sopot, Darlowo, Darlowko i Gaski, naučili smo puno o burnoj prošlosti Poljske, stoljetnoj tradiciji  i arhitektonskom nasljeđu. Postoje događaji u povijesti zbog kojih ostaju „tragovi na duši“ cijelog naroda, a te smo tragove otkrili u Muzej Drugog svjetskog rata u Gdanjsku.

Ako je netko, tko ovo sada čita, neodlučan odvažiti se na ovakvo ili slično iskustvo, htjeli bismo mu/joj poručiti: iskustvo koje ćete dobiti bit će neprocjenjivo. Bez obzira je li  vam cilj upoznati drugu kulturu, naučiti jezik, steći iskustvo za razvoj profesionalne karijere, steći prijatelje iz cijelog svijeta ili nešto sasvim drugo, zasigurno ćete se obogatiti, naučiti puno o sebi i drugima.

Marija Jozičić (2. a og), Laura Tomac (3. a og), Matea Valentin (2. a og) i Dorian Štrbo (4. pmg)