Erasmus+ mobilnost u Trysil, Norveška

Autor: Barbara Knežević, 14. 4. 2022.

Od 4. do 8. travnja 2022. u norveškom je gradu Trysilu održana prva mobilnost u sklopu projekta Erasmus+ Learn IT. Osim Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice u mobilnosti su sudjelovali i nastavnici i učenici domaće škole u Trysilu te škole iz Latvije (Jelgava), Portugala (Braga) i Španjolske (Cadiz).

Našu su školu predstavljali učenici Tin Lovrić (3. b OG), Lucija Kuzminski (3. PMG), Martin Kuric (2. TzR) i Mia Taslak (3. PMG). U pratnji učenika putovali su profesori Barbara Knežević i Mario Vučković.

Sudjelovali smo u različitim radionicama kojima je cilj bio upoznati učenike s različitim metodama i pristupima programiranju, odnosno računalnom razmišljanju. Započeli smo u školi u Trysilu prezentacijama svih timova, zanimljivim aktivnostima za „razbijanje leda“ i međusobno upoznavanje, otkrivanje zajedničkih interesa, hobija i slično.

Na radionicama u školi učenici su naučili izraditi jednostavnu mrežnu stranicu koja sadrži slike, tekst i video. Koristeći MicroBit izradili su robot koji obavlja jednostavnije zadatke (mjerenje temperature, obilaženje prepreka, davanje različitih svjetlosnih i zvučnih signala…) koji su kasnije „uredili“ obilježjima svih zemalja sudionica. Sudjelovali su i u City rally chalengeu u kojem su tražili QR kodove po gradu pomoću kojih su rješavali zanimljive zadatke koji uključuju programiranje i snalaženje u prostoru.

U Norveškom muzeju znanosti i tehnologije u Oslu otkrili su algoritamsku umjetnost (algorithmic art). Programski su kod pisali u Scratchu, a zatim su svoja umjetnička djela nacrtali u pijesku pomoću uređaj Sisyphus.

Osim radionica u školi sudionici projekta posjetili su Oslo, a i naučili skijati u lokalnom Ski resortu. Ipak je Trysil najveće skijaško odredište u Norveškoj.

Tolerancija, poštovanje, poštenje, kreativnost, suradnja, donošenje odluka, rješavanje problema, preuzimanje inicijative i odgovornosti, kreativno razmišljanje, komunikacija, druženja – sve su to vještine koje su naši učenici razvijali i usavršavali za vrijeme ove mobilnosti tijekom svih radionica, zajedničkih sportskih aktivnosti, druženja uz roštilj, vruću čokoladu, filmove i društvene igre.

Prepuni dojmova, novih znanja i prijateljstava s nestrpljenjem očekujemo sljedeću mobilnost koja će donijeti neka nova znanja i prijateljstva.

Smatram da je Erasmus projekt jedno predivno iskustvo koje ću pamtiti cijeli život. Naučila sam puno stvari koje nisam znala, usavršila sam svoje znanje o programiranju i upoznala norvešku kulturu i način života u Norveškoj. Osim toga, sklopila sam prijateljstva s puno ljudi iz različitih država. Drago mi je da sam dobila priliku biti dio ovog projekta i upoznati osobe iz različitih zemalja  i kultura te njihov način života.

Lucija Kuzminski, 3. pmg

Mobilnost u Norvešku je bilo zanimljivo i poučno iskustvo. Ispunilo je sva moja očekivanja, od učenja programiranja do upoznavanja novih ljudi i kultura. Veselim se budućim mobilnostima ovoga projekta.

Tin Lovrić, 3. b og

Odlično sam se proveo u Norveškoj. Sve je bilo super organizirano i imao sam priliku upoznati se sa svim učenicima tamo. Upoznao sam novu kulturu. Naučio sam ponešto na radionicama vezano uz programiranje. Takvo iskustvo preporučam svima.

Martin Kuric, 2. TzR

Putovanje u Norvešku s Erasmus+ projektom definitivno je bilo jedninstveno životno iskustvo. Nikada nisam bila sretnija što imam priliku sudjelovati u ovakvom projektu s drugim studentima iz Portugala, Španjolske, Latvije i Norveške. Osim toga, to je također izvrsna prilika za naučiti različite običaje iz svake zemlje. Na primjer, upoznala sam norvešku kulturu i njihove običaje. I ne samo to, tamo sam se sprijateljila sa učenicima iz raznih zemalja i nadam se da će neka prijateljstva trajati cijeli život. Čvrsto vjerujem da bi svi trebali dobiti priliku sudjelovati u ovakvom projektu, zbog znanja i iskustava koje tamo možemo steći.

Mia Taslak, 3. pmg

« Ožujak 2024 »