Održana županijska smotra LiDraNo 2022.

Autor: Romeo Mihaljević, 18. 3. 2022.

U četvrtak, 17. ožujka 2022., u poslijepodnevnom terminu, održan je u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice LiDraNo 2022. – smotra stvaralaštva na području literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog izraza na kojoj je sudjelovalo osamdesetak učenika i mentora iz srednjih škola Osječko-baranjske županije (Beli Manastir, Donji Miholjac, Đakovo, Našice, Osijek i Valpovo). Stručna su povjerenstva na okruglim stolovima obrazložila koji su radovi predloženi za prosudbu državnim povjerenstvima smotre LiDraNo 2022., a jedino u slučaju pojedinačnih scenskih nastupa odabrani će učenici izravno sudjelovati na državnoj smotri.

Učenici naše škole imali su svoje predstavnike u novinarskom i scenskom području izraza.

Smotru su pozdravnom riječju otvorili gradonačelnik Grada Našica, Krešimir Kašuba, dr. vet. med. i ravnatelj Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, Željko Filjak, prof. savjet.

Ovogodišnju su smotru vodili maturanti, učenici 4. b razreda opće gimnazije, Magdalena Valek i Davor Olij.

Prosudbeno povjerenstvo za literarno stvaralaštvo predložilo je šest radova (Marija Pranjić, 3. razred, Glazbena škola Franje Kuhača Osijek, mentor: Katarina Žaper, prof.; Nika Šušnjara, 4. razred, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, mentor: Karolina Buljević, prof.; Luka Erdeg, 1. razred, II. gimnazija Osijek, mentor: Kristina Inhof, prof.; Anastasija Mirosavljević, 4. razred, Medicinska škola Osijek, mentor: Marina Pilj Tomić, prof.; Viktorija Katušin, 4. razred, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek, mentor: Sandra Valić, prof. i Zoe Stober, 4. razred, Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti u Osijeku, mentor: Vera Bilandžić, prof.) koji će biti predloženi za prosudbu državnom povjerenstvu, a djelovalo je u sastavu: Tatjana Ileš, doc. dr. sc., Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku, Anja Križek, prof. hrvatskog jezika i književnosti, Ugostiteljsko-turistička škola Osijek i Blaženka Pavlović-Radmanović, mr. sc., Gradska knjižnica Našice.

Ivan Kojić (2. razred) nastupio je u kategoriji pojedinačnih scenskih nastupa, kazujući pjesmu Tina Fresla, Tri točkice. Njegova je mentorica prof. Leopoldina Mijatović.

Povjerenstvo za ocjenjivanje dramsko-scenskih nastupa (Snježana Šulentić, prof. hrv. jezika i književnosti, dipl. knjižničar, dramski pedagog, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek, Anđela Vidović, kazališni kritičar i teatrolog i Ivan Kristijan Majić, redatelj), zajedno s državnim izbornikom za scenske nastupe, Mariom Kovačem, predložilo je pet samostalnih scenskih nastupa (Nino Juroš, 3. razred, Ekonomska škola ''Braća Radić'' Đakovo, mentor: Tihana Moro Vladić, prof.; Anja Drčec, 2. razred, Ekonomska i upravna škola Osijek, mentor: Marija Luc, prof.; Nikolina Laki, 4. razred, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo, mentor: Nikolina Mandić Matijević, prof.; Noa Kunić, 3. razred, Graditeljsko-geodetska škola Osijek, mentor: Stela Macakanja Baćić, prof. i Dora Vuković, 4. razred, III. gimnazija Osijek, mentor: Ivana Milošević-Živković, prof.).

U novinarskom su povjerenstvu djelovali novinari Marija Čiček, Goran Flauder i Sara Ilić.

Na području novinarskog izraza, u kategoriji samostalnog novinarskog rada, našu su školu predstavljali: Tin Lovrić (3. razred) – mentorica prof. Kristina Knežević i Nina Koljđeraj (4. razred) – mentorica prof. savjet. Marija Pepelko. U kategoriji radijske emisije predstavljen je rad Tko se boji Babe još (Luka Koren, 3. razred, Karlo Šalek, 3. razred), a njihova je mentorica prof. savjet. Marina Pavičić. Novinarski rad N. Koljđeraj, Uskraćena generacija i radijska emisija Tko se boji Babe još predloženi su za prosudbu državnom povjerenstvu za novinarsko stvaralaštvo. Također su za sljedeću razinu smotre predloženi samostalni novinarski radovi Ivana Đapića, 3. razred (Gaudeamus, prva privatna srednja škola u Osijeku s pravom javnosti, mentor: Matea Pelikan, prof,) i Kristine Sukić, 2. razred (Prva srednja škola Beli Manastir, mentor: Mirna Glavan Grbeš, prof.), te radijska emisija Ono što želim postati (N. Laki, 4. razred, Nina Zaharov, 4. razred, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo, mentor: Nikolina Mandić Matijević, prof.) i radioigra Preobrazba (Lara Brdarić, 3. razred, Andrej Schmidt, 4. razred, II. gimnazija Osijek, mentor: Mirjana Bogdanović, prof.). Jedini predstavljeni školski list, Cocktail (Ugostiteljsko-turistička škola Osijek, Katarina Vondrak, 3. razred, mentor: Sanja Klanac, prof.) također je upućen za prosudbu državnom povjerenstvu.

Tijekom pauze priređen je domjenak na kojemu su se sudionici smotre okrijepili hranom i slasticama koju su pripremili stručni nastavnici Kuharstva i Slastičarstva u ugostiteljskom praktikumu naše škole te poslužili učenici konobarske struke.

RM