U tijeku su pripremne aktivnosti za projekt Europska praksa za bolje vještine

Autor: Barbara Bošnjak, 11. 3. 2022.

U petak, 4. ožujka 2022. s početkom u 19.00 sati održan je drugi, ujedno i posljednji roditeljski sastanak učenika, sudionika mobilnosti, u sklopu Erasmus+ KA1 projekta Europska praksa za bolje vještine te njihovih roditelja s članovima projektnog tima prije odlaska na planirane mobilnosti. Voditelj roditeljskog sastanka bio je Goran Knežević, projektni koordinator, a u pripremi i organizaciji istog sudjelovale su i ostali članovi projektnog tima Sanja Kurucić i Barbara Bošnjak. Roditeljskom sastanku nazočio je i ravnatelj naše škole Željko Filjak. Roditelji i učenici detaljno su informirani o nadolazećim obavezama učenika vezanim uz projekt kao i samim mobilnostima.

Skupina od 8 učenika ugostiteljske struke 20. ožujka 2022. odlazi na trotjednu mobilnost u Italiju, u maleno mjesto na jugu Italije Martina Franca. Druga skupina učenika na dvotjednu mobilnost u Bragu u Portugal kreće 26. ožujka 2022. u pratnji dva profesora zbog većeg broja sudionika mobilnosti. Naime, radi se o 16 učenika (12 učenika tehničara za elektroniku i 4 automehatroničara).

Inicijalne planove za mobilnost, projektni je tim bio prisiljen mijenjati u suradnji s partnerskim organizacijama te Agencijom za mobilnost i programe EU uslijed nepredviđenih situacija, što je rezultiralo sklapanjem partnerskih ugovora sa dva umjesto planirana tri projektna partnera. Cilj projektnih aktivnosti, odnosno mobilnosti učenika je odrađivanje stručne prakse u inozemnim tvrtkama u skladu s odrednicama europskog kreditnog sustava ECVET.

Nadalje, u sklopu pripremnih aktivnosti, učenici ugostiteljskog smjera (konobari i kuhari) u utorak, 8. ožujka 2022. imali su jezične pripreme iz talijanskog jezika tijekom kojih su u profesoricu Mirelu Rukavina-Sabo naučili osnove komunikacije na talijanskom jeziku.  Također, od početka veljače jezične pripreme iz engleskog jezika za svaku struku pojedinačno, radi specifičnosti strukovnog jezika, s učenicima sudionicima mobilnosti odrađuje profesorica Barbara Bošnjak.

Projektnim prijedlogom predviđeno je po 10 sati strukovnog jezika za svaki od strukovnih profila. Učenici ugostiteljskog smjera, osim navedenih jezičnih priprema, sudjeluju i u online OLS tečaju engleskog jezika, koji im je zbog trajanja mobilnosti dodijeljen od strane Agencije za mobilnost i projekte EU.

U suradnji sa školskom psihologinjom, Sanjom Olbina-Borić, odrađene su i psihološke pripreme učenika koji na mobilnost odlaze u Italiju. Skupina učenika koja putuje u Portugal svoje pripreme očekuje tijekom narednih dana.

Barbara Bošnjak, prof.