Obilježili smo Međunarodni dan tolerancije, 16. studenoga 2021.

Autor: Tanja Horvat, 16. 11. 2021.

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga od 1996. godine. Tada je Opća skupština Ujedinjenih naroda pozvala sve svoje članice UN-a na obilježavanje dana poštovanja i uvažavanja drugačijih, u skladu s Deklaracijom o načelima tolerancije UNESCO-a iz 1995. godine koja definira toleranciju kao

„….poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama.“

Diskriminacija marginalizacija, nepravda i nasilje su najčešći oblici netolerancije.

Učenici 3. a razreda ekonomske struke (Tena Bencek, Magdalena Flegar, Judita Gašparić, Petra Gubeljak, Nives Gvozdenović, Kristina Kocifaj, Laura Kojić, Rea Markulić, Viktorija Mešić, Ante Pejić, Sanja Slokan, Bojana Stojnović, Marija Topoš, Ema Štuka i Andrea Vulić) uz mentorstvo Tanje Horvat, prof., odlučili su ukazati na sveprisutan problem netolerancije osmišljavanjem i postavljanjem izložbe u holu škole, prezentacijom te interaktivnim radionicama na temu: Ja u ogledalu! i Postani super junak svoje škole!  Cilj  je bio potaknuti učenike na toleranciju te suzbijanje utjecaja na razvoj straha i isključenosti. Mladim ljudima je potrebno pomoći kako bismo mogli razviti sposobnosti za neovisne procjene, kritičko razmišljanje i etično prosuđivanje. Promicanjem poštivanja različitosti prevenira se bilo kakav oblik nasilja i diskriminacije koji mogu utjecati na kognitivni, emocionalni i socijalni razvoj djece i odraslih.

Tanja Horvat, prof. mentor