Sudjelovali smo u projektu Model međunarodnog kaznenog suda zapadni Balkan (MICC WeB)

Autor: Marina Međurečan, 28. 10. 2021.

Ako želite, prolistajte i novine o uratcima Međunarodnog kaznenog suda za zapadni Balkan - u priloženim dokumentima!

Pet učenika trećih i četvrtih razreda gimnazije, vođeni profesoricom Marinom Međurečan otputovali su 19. listopada 2021. u Divčibare, Republiku Srbiju. Put je financiralo Veleposlanstvo Kraljevine Nizozemske. Svrha puta i projekta bila je povezati mladež država bivše Jugoslavije te ih naučiti o procesu kažnjavanja ratnih zločinaca na međunarodnom sudu pravde. Učenici koji su sudjelovali u projektu su: Dunja Golub i Tin Lovrić iz 3. b OG, Mislav Vukomanović i Petra Justić iz 4. b OG te Lea Boškić iz 4. pmg.

Projekt je trajao tjedan dana i bio je ispunjen brojnim aktivnostima. Radionice su započele kao debate, rasprave i upoznavanja, a kako su dani prolazili, učenici su se dijelili u grupe: sudaca, obrane, tužiteljstva i novinara koji su dobivali slučajeve ratnih zločinaca za proučiti. Oni su do kraja projekta istražili te slučajeve i odradili simulacije suđenja međunarodnog suda pravde. Ratni zločinci kojima se sudilo bili su: Simon Bikindi, Dražen Erdemović i Friedrich Flick. Nakon odrađenih radionica, uslijedio je 24. listopada obilazak glavnog grada Republike Srbije, Beograda, koji će ostati u lijepom sjećanju našim učenicima.

Sudjelovanje u ovom projektu je bilo edukativno za naše učenike koji su se kući vratili puni pozitivnih dojmova, s novim spoznajama i novim prijateljstvima.

Marina Međurečan, prof.

Priloženi dokumenti: