Učenička zadruga Isidora sudjelovala je na 33. smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske!

Autor: Lidija Lovrić, 15. 10. 2021.

U svibnju 2021. godine Učenička zadruga Isidora, zahvaljujući osvojenom 2. mjestu na Županijskoj smotri učeničkih zadruga Osječko-baranjske županije, pozvana je na 33. smotru učeničkih zadruga Republike Hrvatske. Smotra je održana virtualno u trajanju od 5. do 8. listopada na YouTube kanalu Hrvatske udruge učeničkih zadruga.

Na ovogodišnjoj Smotri sudjelovalo je 63 učeničke zadruge iz svih županija te sedam učeničkih zadruga s prezentacijama istraživačkog rada. Škola domaćin ovogodišnje Smotre je OŠ Blage Zadre iz Vukovara u kojoj djeluje učenička zadruga Zlatne ruke.

U video uratku predstavili smo proces izrade našeg proizvoda Vinska kola.

Proizvod Vinska kola nastao je kao ideja stvaranja prigodnog poklona, uratka naših učenika, koji bi škola koristila kao reprezentativan dar u posebnim prilikama. Proizvod osim osebujnog vizualnog izgleda ima i uporabnu vrijednost,  a najveća posebnost proizlazi iz činjenice da je rezultat suradnje tri struke.  Dakle, radi se o autentičnom proizvodu koji su osmislili i izradili učenici članovi Strojarske sekcije, Agro sekcije i sekcije Vježbenička tvrtka.

U video prezentaciji Strojarsku sekciju predstavio je i prikazao proces izrade Kola učenik 2. strojara Adam Mikičić pod vodstvom prof. Ivana Bošnjaka i stručnog učitelja Davida Petrovića. Učenica 4. PTO Kristina Sinjeri pod vodstvom stručnog učitelja Borisa Pavića predstavila je Agro sekciju i objasnila  proces proizvodnje i buteljiranja vina.

Članovi sekcije Vježbenička tvrtka objedinili su proizvodnju vina i izradu metalne konstrukcije te proizvod smjestili u ambalažu, izradili vizualni identitet, dodali promotivna obilježja i pozicionirali ga na tržištu. Time su postojećim proizvodima stvorili novu dodatnu vrijednost. Učenice 4. b ekonomske Petra Sklizović i Tamara Mojzeš uz mentorstvo prof. Lidije Lovrić osmislile su štand za sajamsko poslovanje, promidžbene materijale (brošuru, letak i plakat) te u videu predstavile školu, zadrugu i proizvod Vinska kola.

U pripremanje prezentacije uključile su se i učenice 3. razreda frizerske struke s nastavnicom Božicom Mamilović koje djeluju u Frizerskoj sekciji i zaslužne su za Petrinu i Tamarinu frizuru.  Pomoć nam je pružio i Grad Našice ustupanjem štanda te gospodin Miroslav Šarić i KUD Lisinski posudbom narodnih nošnji našičkog kraja te im se ovom prilikom svima zahvaljujemo na suradnji.

Video prezentaciju, koju smo morali prilagoditi pravilima Smotre, možete pogledati u cijelosti ovdje

Povjerenstvo će krajem mjeseca prosuditi koje su učeničke zadruge bile najuspješnije u predstavljanju svojih proizvoda.

Lidija Lovrić, prof.