ZNAKOVNI JEZIK: ISTRAŽI - VJEŽBAJ - NAUČI - PRIMIJENI!

Autor: Marija Pepelko, 27. 9. 2021.

Učenici 3. a i b razreda opće gimnazije postavili su interaktivni poticajno-poučni pano u predvorju škole povodom Međunarodnog dana znakovnoga jezika i gluhih osoba, koji se u cijelom svijetu obilježava zadnjeg tjedna u rujnu. Prigoda je to za razmjenu iskustva i aktivnosti koje promiču kvalitetu suživota u jedinstvu različitosti.

Cilj je ovog projekta buđenje svijesti o problemima i potrebama gluhih osoba, što je jedna od temeljnih pretpostavki za poboljšanje njihovog položaja u društvu i ostvarenje komunikacije s okruženjem. Nije lako trajno živjeti u svijetu tišine, zato probleme gluhih osoba trebamo bar na trenutak doživjeti kako bismo ih mogli bolje razumjeti, kao sugovornike prihvatiti i njihovim jezikom komunicirati. Upravo zato približavamo učenicima znakovni jezik kao neformalni odgojno-obrazovni sadržaj i priopćajno sredstvo. Svaka osoba ima neke posebnosti i sposobnosti. Gluhoća nikada nije bila prepreka za samoostvarenje darovitih umjetnika ili znanstvenika: skladatelj Ludwig van Beethoven gubio je sluh od rane mladosti i bio je potpuno gluh s 32 godine, ali to ga nije spriječilo da ostvari bogat glazbeni opus i sklada veličanstvenu Devetu simfoniju s himničkim stihovima Schillerove Ode radosti;  romantično-prosvjetiteljski pisac, mislilac i glazbenik Jean-Jacques Rousseau imao je problema sa sluhom, ali to ga nije uništilo, već ga je osnažilo za kritičko promišljanje, pisanje, suradnju na Enciklopediji te zauzimanje za opće dobro i odgoj u skladu s prirodom i slobodnom voljom te potrebama pojedinca...

Hrvatski znakovni jezik sustav je vizualnih znakova koji, uz pomoć posebnog     položaja ili oblika šake, orijentacije i smjera pokreta ruke tvore smisao riječi.       Znakovni se jezik ostvaruje rukama, držanjem tijela i glave te izrazima lica, koji daju   intonaciju. Dan gluhih osvješćuje nas da ljudi koji ne čuju žive uz nas. Ne mogu   čuti ono što govorimo, ali mogu osjetiti ono što mislimo! Znakovni je jezik   zakonski priznat, ali treba biti i ljudski prihvaćen, kao potreba osviješten, naučen i   svakodnevnom životu s ljubavlju ostvaren ili primijenjen! MP

« Ožujak 2024 »