AkaMEDIA - interaktivna predavanja i radionice o medijskoj kulturi i pismenosti

Autor: Marija Pepelko, 26. 5. 2021.

Aktiv hrvatskoga jezika i umjetnosti bio je u utorak, 25. svibnja 2021. domaćin predavačima Sveučilišta u Osijeku - Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku - dr. sc. Snježani Barić-Šelmić i Tomislavu Levaku, asistentu, koji su održali interaktivno predavanje o medijskoj kulturi i pismenosti za srednjoškolske nastavnike i knjižničare u sklopu projekta AkaMEDIA. Ostvarene su zanimljive i poučne teme u trosatnom trajanju: Evolucija medija - od špilje do instagrama, Tamna strana medija, Novomedijski univerzum, Propaganda i medijska manipulacija, Fake News, Govor mržnje, Kraj masovne publike - interaktivni prosumeri, Digitalni doseljenici vs. digitalni urođenici. Naglašena je iznimna važnost (novo)medijske pismenosti uz poučne, poticajne i informativne multimedijalne i interaktivne sadržaje koji na suvremen i zanimljiv način razvijaju kompetencije i znanja potrebna za kritičko promišljanje i valoriziranje (novo)medijskoga sadržaja. Istaknuto je kako današnje vrijeme traži aktivnog korisnika medijskoga sadržaja (publiku) koja ga istodobno konzumira, tumači, stvara značenja i proizvodi. Temeljni je cilj ovoga projekta educiranje srednjoškolskih nastavnika i knjižničara u području (novo)medijske pismenosti kako bi oni stečena znanja mogli dalje diseminirati prema svojim učenicima. Predavači su bili oduševljeni našim dosadašnjim iskustvom i radom u okviru medijske pismenosti i kulture. Predstavili su nam svoje bogato i dugogodišnje praktično i teorijsko iskustvo u različitim medijskim i komunikološkim područjima te  Odsjek za kulturu, medije i menadžment Akademije.

Marija Pepelko, prof. savjetnica