Na današnji dan (22. travnja) rođena su dvojica velikana koji su svojim životom i djelom vezani uz našu školu i Našice

Autor: Dunja Irha Baričević, 22. 4. 2021.

Isidor Kršnjavi - 176. godišnjica rođenja

Stanko Bilinski - 112. godišnjicu rođenja

Tom prigodom ispred njihovih bista zapaljena je svijeća i položeno cvijeće. Ravnatelj škole Željko Filjak i gradonačelnik grada Našica Josip Miletić održali su prigodni govor, a kraći tekst ispred Udruge za hrvatsku povjesnicu i Matice hrvatske te Zavičajnog muzeja pročitala je Lucija Brajdić u pratnji Jasne Turković. Događaju su nazočili djelatnici naše škole, prof. Iva Mudrinić, Dunja Irha Baričević i Manuela Kojić te učenici 1. razreda ugostitelja.

Isidor Kršnjavi (22. 4. 1845., Našice – 3. 2. 1927., Zagreb)

Povjesničar umjetnosti, slikar, pisac i političar. U Našicama je proveo rano djetinjstvo. Utjecao je svojim radom na razvoj hrvatske umjetnosti i kulture na kraju 19. i početku 20. st. Zajedno s arhitektom Bolleom postavio je organizacijski temelj današnjem Muzeju za umjetnost i obrt te Obrtničkoj školi u Zagrebu. Jedno vrijeme bio je Predstojnik vladinog odjela za bogoštovlje i nastavu. U razdoblju od 1891. do 1896. uspješno je razvijao hrvatsko školstvo i kulturu, a diljem Hrvatske dao je podići ili obnoviti mnoge crkve, škole i kulturne ustanove. Bio je mecena brojnim mladim hrvatskim umjetnicima, kojima je omogućio školovanje. Pisao je književne i stručne radove te brojne kraće tekstove o raznim pitanjima umjetničkog, društvenog i političkog života. Istaknuo se i na području prevodilaštva,  podarivši nam prvi hrvatski cjelovit prijevod Danteove Božanstvene komedije u prozi. Njegovi su politički i umjetnički stavovi uvijek bili jasno izraženi i često su nailazili na burne reakcije u javnosti.

1929. na kući u središtu Našica postavljena je  mramorna spomen-ploča s reljefnim portretom Isidora Kršnjavoga. Ploča je sačuvana nakon rušenja kuće (iako je reljef izgubljen) i danas se nalazi u spomen-sobi Isidora Kršnjavoga u Zavičajnom muzeju Našice u kojoj se od 1982. izlažu umjetnine i predmeti vezani uz njegov život i rad. (trenutno na drugoj lokaciji zbog renoviranja dvorca).

U Našicama je organizirana i prva samostalna izložba slika Isidora Kršnjavoga (1977.). Ime Isidora Kršnjavoga od 1990. nosi jedan gradski trg, kao i naša škola (od 1992.), ispred koje je 1987. postavljena bista Isidora  Kršnjavoga.

Na zgradi našičkog hotela u centru grada postavljena mu je 1995. godine spomen-ploča, a te je godine u Zagrebu i Našicama održan i znanstveni skup posvećen Isidoru Kršnjavome.

Stanko Bilinski (22. 4. 1909. Našice – 6. 4. 1998. Varaždin)

Dr. sc. Stanko Bilinski, bio je akademik i matematičar. Između ostaloga, radio je kao srednjoškolski profesor i profesor na PMF-u. Bavio se različitim područjima geometrije. Dobitnik je nekoliko nagrada među kojima su važnije Nagrada Ruđer Bošković, 1967. i Nagrada za životno djelo, 1982. Kako je rodom iz Našica i Bilinski se nalazi u našoj Aleji zavičajnika, a 16. travnja 2011. g. osnovana je u našoj školi Geometrijska škola Stanka Bilinskog u svrhu poticanja i proširivanja znanja iz geometrije te popularizacije matematičke znanosti. Program i organizaciju Geometrijske škole realiziraju svake godine profesori Aktiva matematike s nizom zanimljivih predavača i radionica za učenike. Organizatori Geometrijske škole su SŠ I. Kršnjavoga, Zavičajni muzej i Udruga za hrvatsku povjesnicu Našice. Sponzori su Grad Našice i dr. sc. Vanda Bilinski, kći Stanka Bilinskog. Ove godine bismo organizirali okruglu, 10 godinu Geometrijske škole Stanka Bilinskog, ali zbog epidemiološke situacije i Covida, nismo bili u mogućnosti, ali nadoknadit ćemo, zasigurno, dogodine.

Dunja Irha Baričević, prof.