Održana županijska smotra LiDraNo 2021.

Autor: Romeo Mihaljević, 19. 3. 2021.

U četvrtak, 18. ožujka, u popodnevnom je terminu održana u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice smotra učeničkog stvaralaštva LiDraNo 2021.

Sudjelovali su učenici i mentori iz srednjih škola Osječko-baranjske županije.

Ovogodišnji je susret uvodnom pozdravnom riječju otvorio ravnatelj naše škole, profesor Željko Filjak.

Okrugli stolovi o literarnom i novinarskom stvaralaštvu ostvareni su putem Zooma.

U povjerenstvu za prosudbu literarnih radova bili su: Jasna Horvat, prof. dr. sc., književnica, multimedijska teoretičarka kulture i redovita profesorica na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, Blaženka Pavlović-Radmanović, mr. sc., Hrvatska narodna knjižnica i čitaonica Našice i

Anja Križek, prof. hrvatskog jezika i književnosti iz Ugostiteljsko-turističke škole Osijek. Nakon iscrpnog komentiranja 23 prijavljenih literarnih radova, odabrali su šest najoriginalnijih za slanje na prosudbu državnom povjerenstvu smotre.

Prosudbeno povjerenstvo za novinarsko stvaralaštvo djelovalo je u sastavu: Marina Bešić Đukarić, novinarka (Nova TV), Saša Drinić, novinar (Osječka TV, Radio 92 Slavonski Brod) i Miro Šola, prof. hrvatskog jezika, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo.

Dramsko-scenske nastupe je pratilo prosudbeno povjerenstvo za dramsko-scenski izraz u sastavu: Anita Schmidt, dramska umjetnica Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Snježana Šulentić, prof. hrv. jezika i književnosti, dipl. knjižničar, dramski pedagog, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek i Anđela Vidović, kazališni kritičar i teatrolog.

U scenskom dijelu programa, koji se održao uživo u višenamjenskoj dvorani, nastupilo je dvanaest učenika. U kategoriji pojedinačnih scenskih nastupa sudjelovala je učenica naše škole, Magdalena Valek (3. b razred opće gimnazije). Njezina je mentorica prof. Leopoldina Mijatović. Magdalena je, zajedno s još četiri najzapaženija nastupa srednjih škola naše županije, izabrana za sudjelovanje na državnoj razini smotre LiDraNo 2021.

Scenske je nastupe komentirao državni izbornik za dramsko-scensko stvaralaštvo, Mario Kovač, dr. sc., redatelj, scenarist i glumac.

Program ovogodišnje međuopćinske smotre LiDraNo 2021. su vodili Petra Justić i Barbara Mihaljik, učenice 3. b razreda opće gimnazije.

Nakon završetka scenskog dijela programa, a prije okruglog stola o nastupima učenika, u predvorju višenamjenske dvorane poslužena je zakuska koju su pripremili učenici i stručni nastavnici u ugostiteljskom praktikumu naše škole.

RM