Mjesec hrvatske knjige 2018. (15. listopada – 15. studenoga 2018.) s temom Baš baština!

Autor: Sanja Kurucić, 17. 10. 2018.

Mjesec hrvatske knjige tradicionalna je manifestacija koju od 1995. godine organiziraju i realiziraju, u suradnji s Programskim i organizacijskim odborom manifestacije, Knjižnice grada Zagreba. Pokrovitelj manifestacije je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Tijekom mjesec dana (15. listopada – 15. studenoga) nastoji se na državnoj, ali i na lokalnim razinama što intenzivnije govoriti o knjizi, bilo s gledišta onih koji se profesionalno bave knjigom, bilo onih koji koriste usluge knjižnica, knjižara i slično. Ideja je okupljati na različitim programima sve one koje knjiga istinski zanima.
Europska komisija proglasila je 2018. Europskom godinom kulturne baštine te će upravo to biti okosnica ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige. Na temu kulturne baštine bit će, kao i svake godine, osmišljen moto pod kojim će se održavati cjelokupni program Mjeseca hrvatske knjige.

Plakat izradile učenice 1. razreda jezične gimnazije Anamarija Krznarić, Helena Šobloher i Anđela Feger

Ovdje možete saznati koje se aktivnosti provode u knjižnicama diljem Hrvatske.

Učenici i nastavnici naše škole mogu sudjelovati u sljedećim planiranim aktivnostima:

• Izrada plakata povodom Mjeseca hrvatske knjige (učenice 1. jezične gimnazije)
  • Nastava u knjižnici (po dogovoru s knjižničarkom)
  • Akcija ČITAJMO 100/h - 1 knjiga = 1 bod (svaka posuđena knjiga nosi 1 bod, a član koji posudi najviše knjiga dobiva prigodnu nagradu knjižnice)
  • Spoj naslijepo s knjigom - Prihvati izazov, posudi zamotanu knjigu
  • Kviz – Ja volim svoju Slavoniju!
  • Grupni posjet učenika osnovne škole (učenici 1. razreda OŠ kralja Tomislava) – Upoznajmo našu školu i knjižnicu
  • Posjet osječkom Hrvatskom narodnom kazalištu i osječkom Adventu
  • Čitanjem do zvijezda – online kviz čitanja
  • Baš straničnici – likovna radionica te razmjena straničnika (Bookmark Exchange project)