Maturalno putovanje učenika 4. JG, 4. PMG i 4. EL

Autor: Mirela Rukavina-Sabo, 4. 9. 2018.

U razdoblju od 19. 6. do 26. 6. 2018. godine ostvareno je maturalno putovanje 4. JG, 4. PMG i 4. EL u München i Dresden (Njemačka) te Prag (Češka) i Bratislavu (Slovačka). Učenici su putovali u pratnji profesora Mirele Rukavina – Sabo, Božidara Sabe, Davora Ilića i Maria Vučkovića. Stručni vodič putovanja bio je gosp. Ilija Nedić. Tijekom 6 dana učenici su posjetili četiri europska grada bogate povijesti i tradicije.

Na put smo krenuli 19. 6. u kasnim večernjim satima, a prva destinacija bila nam je bavarska prijestolnica – München. U Münchenu smo najprije posjetili Deutsches Museum von Meisterwerken der Naturwissenschaft und Technik (Tehnički muzej). Ovaj muzej na 6 katova najveći je tehnički muzej na svijetu, a svaki kat je pružao jedinstven doživljaj povijesne, ali i suvremene tehnike i znanosti. Na kraju posjeta smo šetali zvijezdama u Planetariju. Nakon muzeja, posjetili smo centar grada gdje smo upoznali njemačku povijest i bogatu arhitekturu, vidjevši građevine poput Stare gradske vijećnice, Marienplatz, Frauenkirche, Nove vijećnice, Nationaltheater itd.

Drugog dana posjetili smo Allianz arenu, jedan od najmodernijih sportskih objekata u Europi. U sklopu razgleda u trajanju od 60 minuta, obišli smo svlačionice, teren, tunel, novinarsku zonu, prostore za igrače i tribine. Nakon obilaska, zaputili smo se  u Prag.

Trećeg dana naše avanture, krenuli smo u razgledavanje Praga. Obišli smo Karlov most, Kraljevsku palaču, Crkvu sv. Nikole, Katedralu sv. Vita i vidjeli brojne ostale znamenitosti „zlatnoga grada“. Posjetili smo i Muzej Franza Kafke u kojem smo naučili mnogo toga o životu jednog od najvećih europskih književnika. Poslijepodne smo se zaputili u Muzej čokolade - Choco Story u kojem su posebno uživali svi ljubitelji ove drage nam slastice. Uslijedilo je slobodno vrijeme za razgled grada i individualne sadržaje, koje je svatko iskoristio na svoj način.

Četvrtog dana u planu smo imali posjet Dresdenu, jednom od najuspješnije obnovljenih europskih gradova. Potpuno uništen u WWII, danas izgleda netaknuto. Bogat kulturom, arhitekturom i poviješću, oduševio nas je. Posjetili smo Katedralu, dvorac, Bruhlsku terasu (Balkon Europe), zid Saskih vojvoda, Semper operu… a nakon obilaska imali smo slobodno vrijeme. Posebno iznenađenje bio nam je ulični orkestar koji nas je srdačno pozdravio zasviravši našu himnu.

Prijepodne petoga dana proveli smo u obilasku Muzeja Škode u Mlada Boleslav u kojem smo se upoznali s tradicijom i tehnikom izrade automobila. Bilo je to svojevrsno putovanje poviješću automobila i modernizacijom proizvodnje. Povratkom u Prag, uslijedio je užitak za sve ljubitelje piva. Posjetili smo Tvornicu Staropramen. Upoznali smo proizvodnju i povijest jedne od najpoznatijih europskih pivovara, a imali smo i mogućnost degustacije, kao i obilaska pogona. Navečer smo se vozili brodom po rijeci Vltavi. Doživljaj Praga iz tog kuta bio je jedinstven, vožnja je upotpunila sve naše impresije Praga.

Šesti, i finalni dan proveli smo u slovačkoj prijestolnici. Obišli smo grad, dvorac, Vrata sv. Mihaela, Rolandovu fontanu, Katedralu sv. Martina, a najdojmljiviji je bio dvorac s kojeg pogled seže na cijeli grad. Tijekom slobodnog vremena, odlučili smo predstaviti dio hrvatske baštine Slovačkoj, stoga smo na trgu kolektivno zaplesali Kukunješće. To je uistinu bio najbolji mogući zaključak putovanja, nakon kojeg smo se zaputili u Hrvatsku, gdje smo stigli u kasnim satima.

Naravno, osim gradova i sadržaja, snažan dojam na nas su ostavila i poznanstva. Voditi tri razreda na maturalac nije bio nimalo lak zadatak za profesore. Ali, razredi su se naposljetku odlično slagali i vratili smo se domovima s novim znanjima, iskustvima, poznanstvima i predivnim uspomenama.

Mirela Rukavina-Sabo, prof.

(Tekst napisala učenica Laura Martić, 4.JG)

« Ožujak 2024 »