Izvanučionička nastava u Mohač i Budimpeštu

Autor: Dunja Irha Baričević, 24. 4. 2018.

Gimnazijski razredi 2. a OG i 2. b OG u pratnji profesora Damira Ćurkovića, Snježane Kosić i  Dunje Irha Baričević uspješno su realizirali planirane programske sadržaje izvan školske ustanove.

13.4.2018.  posjetili su Mohač i najsuvremeniji muzej na ovom području - Muzej mohačke bitke koji se nalazi u neposrednoj blizini hrvatsko-mađarske granice. To je spomen-park glasovitoj bitki u kojoj je poginulo 1 700 ugarskih vojnika među kojima  i veliki broj onih iz Hrvatske. Učenici su pogledali prikaz bitke u 3D formatu na velikom platnu nakon čega je uslijedilo upoznavanje s izložbenim prostorom  na tri razine u kojem  je  izloženo originalno oružje iz bitke. Vanjski park priča priče kroz 120 stupova koji oživljavaju sudionike bitke, oklope i konje. Nakon Mohača krenuli su ugodnom vožnjom do Budimpešte, obišli brdo Gellet  i  citadelu, utvrdu iz 19. st. s koje se pruža pogleda na Budim i Peštu. Obišli su i Trg heroja koji se nalazi u peštanskom dijelu Budimpešte, u četvrti Terezvaroš, kao jedan od najimpresivnijih otvorenih prostora Budimpešte te prošetali i razgledali spomenike smještene u gradskom parku  uz predavanja stručnog voditelja. Uslijedio je smještaj u hotel, kratki odmor i večera te povratak u grad na vožnju  Dunavom koja  je pokazala zašto je Budimpešta „kraljica Dunava“. Subota 14. 4. u prijepodnevnim satima bila je određena za posjet kraljevskoj palači te crkvi Matijaša Korvina, kralja koji je zaslužan za njezinu obnovu u 15. st. Nakon pregledanih znamenitosti Budimpešte, slijedio je posjet Tropicariumu uz slobodno vrijeme te povratak u Hrvatsku u ranim večernjim satima.

Učenici su bili oduševljeni osvijetljenim gradom i brojem mostova!

„ Sviđa mi se što sam vidjela povijest uživo“- Mia

„ Svidio mi se opis bitke na Mohačkom polju“ – Marijan

„ Pogled sa citadele je savršen“- Barbara

„ Trg heroja je svojom veličinom impresivan“- Robert

„ Kraljevska palača i vožnja brodom ostavili su na mene neizbrisiv utisak“- Katja

„ Volim što smo imali terensku nastavu“ – Filip

„ Na putu smo svi bili opušteni i sadržaje smo lako prihvatili“- Josipa

Dunja Irha Baričević, prof.

(Tekst napisala učenica Iva Ostrun, 2. b og)

« Ožujak 2024 »