Projekt Suvremenim tehnologijama do inovativne nastave

Autor: Sanja Kurucić, 14. 12. 2017.

Riječ je o projektu kojeg provodi naša škola u suradnji s partnerom Srednjom školom Donji Miholjac. Projekt je financiran iz sredstava Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske u okviru Javnog poziva srednjim školama za dodjelu bespovratnih sredstava za promociju i jačanje kompetencija strukovnih zanimanja u poljoprivredi 2017. Kroz projektne aktivnosti doprinijet će se promociji, jačanju kompetencija i podizanju kvalitete obrazovanja učenika u srednjim školama koje provode strukovne programe u sektoru poljoprivrede. Trajanje projekta je 8 mjeseci (prosinac 2017. – srpanj 2018.), lokacija planiranih projektnih aktivnosti su Našice i Donji Miholjac, a ukupna vrijednost projektnih aktivnosti iznosi  905.621,36 HRK. Voditelji projekta su: Krunoslav Kovačević, prof. (škola prijavitelj) i Dragan Kopić, prof. (škola partner). Članovi tima škole prijavitelja su: Verica Franjin, prof., Dušan Nekić, prof., Željko Filjak, prof., Goran Knežević, prof. i Sanja Kurucić, prof. Članovi tima škole partnera su: Kornelija Sambolek, prof., Ilija Obradović, prof., Nenad Perić, prof. i Mirta Grozdanić Falamić, prof.

Svrha projekta je ojačati ulaganja u školska poljoprivredna gospodarstva i praktikume te doprinijeti povećanju dodane vrijednosti poljoprivrednim proizvodima škole ili školske zadruge. Opći cilj projekta je doprinijeti modernizaciji školskih kurikuluma u svrhu jačanja kapaciteta strukovnih škola i pružanja suvremene nastave s ciljem stjecanja relevantnih znanja i ujednačavanja uvjeta rada.

Ciljne skupine planiranih projektnih aktivnosti su strukovni profesori i učenici u sektoru poljoprivrede koji će biti educirani za stjecanje suvremenih kompetencija uz pristup najnovijim tehnologijama, metodama i sadržajima podižući tako svoju stručnost i zapošljivost te relevantnost kvalifikacija na tržištu rada. Krajnji korisnici su svi učenici i nastavnici partnerskih škola, osnovne škole, lokalna obiteljska poljoprivredna gospodarstva te uža i šira lokalna zajednica.

Planirane projektne aktivnosti su: opremanje stočarskog praktikuma, opremanje laboratorija za analizu tla, nabava gospodarskog vozila, nabava opreme za preradu voća i povrća te edukacijske aktivnosti u svrhu osposobljavanja nastavnika i učenika za korištenje novih tehnologija. Rezultati planiranih aktivnosti osnažit će europski razvojni plan naših škola. Projektnim aktivnostima želimo potaknuti održivu poljoprivredu i iskorištavanje prirodnog potencijala za proizvodnju te ojačati poduzetništvo i samozapošljavanje sa svrhom podizanja razine razvoja lokalnog gospodarstva.

Projektni tim