8. Zimska škola fizike

Autor: Manuela Kojić, 2. 3. 2017.

U subotu, 25. veljače učenici 3. a/b OG, 3. PMG i 4. a OG sudjelovali su na 8. Zimskoj školi fizike koja se održala na institutu Ruđera Boškovića u Osijeku. Tema ovogodišnje škole fizike bila je valovi.

Učenici su mogli sudjelovati na šest radionica: Rubensova cijev (Goran Hajnal, prof. i Mario Vučković, prof.), Dopplerov efekt (Kristina Veselovac, prof. i Loneta Plečko, prof.), Najslađa brzina (Mirta Lulić, prof.), Glazbene boce (Jasmina Horvatović, prof. i Gabriela Anić, prof.), Zurenje u Sunce (Dina Jukić, prof. i Dejan Bošnjaković, prof.) i Fizika glazbe (dr. sc. Maja Varga Pajtler).

Zimska škola fizike počela je u 9,00, a završila u 13,00 sati. Naši profesori, Mario Vučković i Goran Hajnal, održali su poučnu radionicu o Rubensovoj cijevi, čime su demonstrirali stojne valove te vrlo zanimljive eksperimente kojima su pratili predavanje.

Radionica o Dopplerovom efektu poučila je učenike o Dopplerovom efektu te kako i gdje on nastaje! Učenici na radionici Najslađa brzina doslovno su grijali čokoladu u mikrovalnoj pećnici te računali koliko su brzi  mikrovalovi uz ugrijanu čokoladu kao slasnu poslasticu nakon rada. Na radionici Glazbenih boca učenici su otkrivali kako mogu stvoriti glazbu uz vodu i obične boce učeći, naravno, fiziku koja objašnjava kako i zašto to mogu napraviti. Radionica Zurenje u Sunce je istraživala utjecaj Sunca na naše oči i kako bi mogli zaštiti oči od ultraljubičastih zračenja i jakog svjetla. Fizika glazbe je pokazala učenicima kako nastaje zvuk te kako koristimo glazbene instrumente za stvaranje glazbe.

Nakon lijepog provoda na 8. Zimskoj školi fizike, naši profesori i učenici odlučili su se uputiti u poznati fast food restoranski lanac- McDonald's. Ondje su se najeli i odmorili te utvrdili svoje znanje koje su stekli na radionicama Zimske škole fizike.

Ivan Prošić, 3. a OG

« Ožujak 2024 »